28 marca 2025 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu zorganizowano konferencję prasową na temat Obchodów Roku Pamięci Bohaterów II wojny światowej w powiecie kaliskim.
W konferencji uczestniczyli: starosta kaliski Jan Adam Kłysz oraz członkowie Kapituły Obchodów, w tym dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender.
Gremium poinformowało obecnych dziennikarzy o celach przyświecających obchodom oraz o już zrealizowanych pomysłach i tych planowanych do realizacji w 2025 r., z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Dr Grażyna Schlender poinformowała, że Archiwum Państwowe w Kaliszu już rozpoczęło Obchody Roku Pamięci Bohaterów II wojny światowej. 18 marca w gmachu Starostwa Powiatowego w Kaliszu odbyła się promocja książki pt. "Konspiracja antykomunistyczna w Wielkopolsce południowo-wschodniej w latach 1945-1956". Publikacja ta stanowi hołd złożony, często bezimiennym, żołnierzom drugiej partyzantki ziemi kaliskiej, którzy nie złożyli broni po likwidacji AK, lecz przeszli do opozycji antykomunistycznej, by walczyć o wolną Polskę. Archiwum przesłało do bibliotek gminnych z terenu powiatu kaliskiego i do Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku pełniącej funkcję biblioteki powiatowej, po 1 egz. książki, z myślą by była dostępna w terenie. Promujemy w ten sposób pamięć o bohaterach II wojny światowej.
24 marca ogłoszono kolejną edycję konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego" skierowanego do uczniów szkół podstawowych (kl. IV-VIII) i średnich regionu kaliskiego. Organizatorem konkursu jest Archiwum, współorganizatorami Miasto Kalisz i Powiat Kaliski. Zadaniem uczestników tegorocznej edycji jest opracowanie 1 z 3 tematów:
-Kalisz - Miasto Królewskie
- Ksiądz Józef Sieradzan - życie i dokonania Patrona Roku 2025 w Kaliszu
- Bohater II wojny światowej związany z Kaliszem lub powiatem kaliskim.
Prace realizowane przez pojedyncze osoby lub zespoły maksymalnie 3-osobowe przyjmowane będą do 9 maja 2025 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu. Tradycyjnie zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza, Starosty Kaliskiego oraz Nagrody Główne i wyróżnienia ufundowane przez instytucje kultury i nauki. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej Archiwum. Dr Grażyna Schlender dodała, że Archiwum zależy szczególnie na współpracy z bibliotekami i szkołami z terenu powiatu kaliskiego w promowaniu konkursu wśród młodzieży.
Dr Grażyna Schlender wyjaśniła, że kulminacyjnym punktem obchodów, ze strony Archiwum, będzie konferencja naukowa organizowana przez Archiwum we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Kaliszu, poświęcona lokalnym bohaterom II wojny światowej, organizowana we wrześniu w ramach Dnia Archiwisty. Do uczestnictwa w niej w charakterze prelegentów już teraz zapraszamy archiwistów, badaczy, historyków z terenu Kalisza i powiatu kaliskiego, badających historię regionalną w kontekście II wojny światowej. Pokłosiem wystąpień konferencyjnych będzie publikacja, którą Archiwum planuje wydać w kolejnym roku kalendarzowym. Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową pod adresem: sekretariat@kalisz.ap.gov.pl.


