15 kwietnia, w ramach obchodów 85 rocznicy zbrodni katyńskiej, nasze Archiwum zorganizowało we współpracy z Kaliskim Towarzystwem Przyjaciół Archiwaliów, prelekcję dr. Krystiana Bedyńskiego pt. Nauczyciele kaliscy - ofiary zbrodni katyńskiej 1940 r. Wzięli w niej udział głównie członkowie KTPA i sympatycy kaliskiego Archiwum.
Spotkanie otworzyła dyrektor APK dr Grażyna Schlender wespół z prezesem KTPA Mariuszem Kurzajczykiem. Dr Grażyna Schlender nadmieniła, że jednym z celów KTPA jest upowszechnianie wiedzy historycznej, a szeregi stowarzyszenia zasila wielu specjalistów z różnych dziedzin. Dyrektor APK przedstawiła sylwetkę prelegenta. Dr Krystian Bedyński to emerytowany funkcjonariusz Służby Więziennej, wychowawca, kierownik działu penitencjarnego w Poznaniu, zastępca komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Jest niezwykle aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kaliska Rodzina Katyńska i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów. Co roku organizuje kaliskie obchody Dnia Zbrodni Katyńskiej. Jest też autorem wielu artykułów naukowych i not biograficznych w Księdze Cmentarnej Miednoje. Mariusz Kurzajczyk dodał, że dr Krystian Bedyński jest wybitnym ekspertem badającym historię polskiego więziennictwa.
Dr Krystian Bedyński rozpoczął od sparafrazowania cytatu Mariana Turskiego, który stwierdził, że Auschwitz nie spadł znikąd. Tak samo było ze zbrodnią katyńską, ona miała swoje podglebie wiele lat wcześniej, już od 1917 r., gdy zaczęto masowo mordować ludzi niepotrzebnych i niewygodnych na terenie Rosji - wśród ofiar było wielu Polaków. W latach 30. XX w. eliminowano Polaków, prosząc nawet o zwiększenie limitów ludzi do zamordowania. Była to polityka antypolska i antyludzka.
Zbrodnia Katyńska pochłonęła wiele ofiar ludzi urodzonych na Ziemi Kaliskiej i tu pracujących, posiadających wykształcenie pedagogiczne i wykonujących zawód nauczycielski. W większości byli to młodzi mężczyźni w wieku ok. 30-40 lat, którzy w 1939 r. zostali zmobilizowani. W trakcie wystąpienia wspomniał następujące ofiary Katynia: Stefana Bartnika, Antoniego Dulasa, Stanisława Felickiego, Franciszka Kiełbaskę, Bolesława Knaśka, Stefana Kostrzewę, Bronisława Spalonego, Edwarda Spychałę, Jana Stalskiego, Alfreda Surmińskiego; ofiary Charkowa: Stanisława Anglika, Leona Hofmana, Józefa Korczaka, Adama Malinowskiego, Franciszka Schlesingera, Henryka Nowickiego; ofiary Miednoje: Sabina Baczyńskiego, Wiktora Gorczyńskiego, Czesława Przedpełskiego, Aleksandra Tucholskiego. Żaden z wymienionych nie powrócił do domu.
Pamięć o nich pielęgnuje Stowarzyszenie Kaliska Rodzina Katyńska, które w 2010 r. ufundowało pomnik więźniów Katynia, Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska. Ciekawą inicjatywą jest także sadzenie drzew pamięci.
Prelegent przeczytał przejmujący wiersz pt. Katyń, autorstwa Mariana Hemara, rozpoczynający się od słów: I tylko pamięć została po tej katyńskiej nocy... Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy oraz utwór O Boże Kazimiery Iłłakowiczówny, opowiadający o ofiarach katyńskich. Prezentacja zakończyła się wyświetleniem w tle obrazu Matki Boskiej Katyńskiej.



